74HC4066PW-Q100,11
Mfr.Part #
74HC4066PW-Q100,11
Datasheet
74HC4066PW-Q100,11
Description
IC SWITCH 16CH ANLG 14TSSOP
Stock
719
-3db Bandwidth :
200MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
3.5pF
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
3Ohm
Charge Injection :
Crosstalk :
-60dB @ 1MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
1µA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
1:1
Number of Circuits :
4
On-State Resistance (Max) :
95Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Switch Circuit :
SPST - NO
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
30ns, 20ns
Voltage - Supply, Dual (V±) :
Voltage - Supply, Single (V+) :
2V ~ 10V